Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego iż każdego dnia jeden z najbardziej fascynujących obiektów okrąża ziemię z prędkością 27 743,8 km/h w 91,34 minuty, a wraz z nim dzielna załoga służąca całemu światu.
Od 1998 kiedy to umieszczono międzynarodową stację kosmiczną na orbicie codziennie przeprowadza się eksperymenty w warunkach mikrograwitacji niemożliwej do uzyskania na ziemi mające na celu pomóc ludzkości. Lecz nie samą pracą człowiek żyje. Astronauci uczestniczą także w programie ARISS.
ARISS to skrót od Radio Amatorskie na stacji ISS, jest to inicjatywa kilku orgazacji: Radio Amateur Satellite Corporation (AMSAT), Amerykańskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców (ARRL), Centrum Postępu Naukowego w Kosmosie (CASIS) oraz Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Głównym celem ARISS jest promowanie poznawania tematów związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką poprzez organizowanie zaplanowanych kontaktów za pośrednictwem amatorskiego radia między członkami załogi na pokładzie ISS i uczniami w klasach lub organizacjach pożytku publicznego. Przed i podczas tych kontaktów radiowych studenci, pedagodzy, rodzice i społeczności poznają kosmos, technologie kosmiczne oraz krótkofalarstwo. Szerzenie tej wiedzy pozwala na zaszczepienie bakcyla poznawczego i wyszkolenie przyszłych pokoleń inżynierów oraz naukowców tak niezbędnych naszemu społeczeństwu.
Dzisiaj sieradzcy harcerze z 32 śDH "Białe Mewy" także mieli możliwość "dotknąć kosmosu".
Co jakiś czas z pokładu ISS z różnych okazji nadawane są obrazy w technice SSTV (Slow Scan Tele Vision). Na własnej skórze mogli poczuć emocje związane z śledzenie stacji oraz poznać nowe techniki związane z odbiorem sygnałów z orbity okołoziemskiej.
Od jakiegoś czasu w Sieradzkim Klubie Krótkofalowców SP7KZK młodzi adepci tej sztuki pod opieką druha Macieja Gawędy oraz instruktorów klubu, przygotowują się do bycia pełnoprawnymi krótkofalowcami. Krótkofalarstwo poza byciem hobby ma także wymiar służby. W czasie klęsk żywiołowych, kiedy przestają działać nasze komórki i internet przychodzi z pomocą i umożliwia dzięki wolontariuszom na płynny przepływ informacji, co przyśpiesza dotarcie służb profesjonalnych do poszkodowanych. Harcerze postawili sobie ambitny cel przyłączenia do tej elitarnej grupy i już 25 marca będą zdawać egzamin w Łódzkiej delegaturze Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Trzymajcie za nich kciuki.