Przeskocz do treści

42-gi Rajd Powstańców 1863r „Śladami Łuki Bakowicza”

W dniach 11-25 kwietnia mamy zaszczyt pracować z okazji 42-go rajdu Powstańców 1863r "Śladami Łuki Bakowicza", zapraszamy do zabawy.

 

Nie było by rajdu gdyby nie TEODOR GOŹDZIKIEWICZ, ur. 16 IV 1903 w Dąbrowie Wielkiej (Sieradzkie),zm. w Warszawie 13 XI 1984r.  prozaik, autor książek dla młodzieży, zwany Piewcą Sieradzczyzny. Pisarstwo Goździkiewicza, o charakterze autobiograficznym, poświę­cone jest problematyce wiejskiej i przyrodniczej. Dorobek pisarski Teodora Goździkiewicz to ponad 420 utworów(zbiory opowiadań, dramaty, powieści, reportaże , wiersze recenzje i obrazek sceniczny) Dzieła Teodora Goździkiewicz w formach książkowych doczekały się łącznie 68 wydań  Z udokumentowanych danych wynika że łącznie w Polsce wydano 1 016 000 egzemplarzy wszystkich książek rodzimej Sieradzczyźnie poświęcił m.in. powieść historyczną z czasów powstania styczniowego1863 „Sprawy Łuki Bakowicza” opartej na przekazach rodzinnych i wspomnieniach o pradziadzie Wincentym Goździkiewiczu. Powieść stała się inspiracją rajdu "Śladami Łuki Bakowicza". Pierwszy Rajd Śladami Łuki Bakowicza odbył się 9 lutego 1975 roku z udziałem autora. Rajd stał się doroczną imprezą po ziemi sieradzkiej, wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez PTTK oddział w Sieradzu. Na przestrzeni czterdziestu lat trasami rajdu przewędrowało kilkanaście tysięcy uczestników .Uczestnicy otrzymują opis trasy, który zawiera wiadomości historyczne na temat powstania styczniowego oraz informacje krajoznawcze dotyczące trasy rajdu . Większość z nich pokrywa się z trasami powstańców opisanych w książce pt. „Sprawy Łuki Bakowicza” ponad to trasy wybierane są tak aby na każdej z nich można było napotkać mogiłę powstańca z1863r.

 

Karty QSL proszę kierować przez biuro OT15 lub direct z załączoną kopertą zwrotną via SP5PG

Dodaj komentarz